Тема уроку: Скарби полтавського роду – мотанка. Виготовлення власної
ляльки-мотанки.
Мета уроку: вчити дітей створювати власну
ляльку-мотанку, знайомити з обрядами і традиціями, пов’язаними з виготовленням
ляльок, прищеплювати інтерес до культури, звичаїв свого краю; розвивати образне
мислення , творчі здібності, естетичні почуття, смак, спостережливість;
виховувати зацікавленість творами народного мистецтва, шанобливе ставлення до
них, повагу до людини творчої праці.
Матеріал до уроку: бязь 50 х 50, 30 х 10 (2 штуки), ситець різних кольорів( 2 шт.:
трикутної і чотирикутної форми),
міцні нитки для в’язання, муліне двох кольорів, стрічки, демонстраційний
матеріал, презентація « Лялька- мотанка
- прадавній оберіг нашого
народу», фільм « Українська лялька-мотанка» режисера Дмитра Вовка , Полтава
2012р., пісні у виконанні Антоніни Матвієнко .
Хід уроку.
І. Організаційний
момент.
Перевірка
наявність необхідного матеріалу для роботи. Порядок на робочих місцях.
ІІ. Актуалізація
опорних знань.
(Інтерв’ю з дітьми класу.)
- Чи любите ви
гратися?
- Ваша улюблена іграшка.
- Чи є у вас саморобна лялька?
- Хотілиб ви
мати ляльку, що вас оберігала?
Ляльку, що
стане таким же оберегом, як і вишита сорочка, рушник, хліб на столі у кожному
домі.
Запрошуємо вас
всіх до нашої творчої майстерні, на майстер –клас по виготовленню
ляльки-мотанки.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Робота по темі уроку. Мотивація її.
Перегляд
презентації (5 слайдів),уривків із фільму «Українська лялька-мотанка».
Сьогодні ми
зробимо ляльку-мотанку, яка буде твоїм власним оберегом.
1. Розповідь вчителя.
Найвідоміша
лялька в Україні — лялька-мотанка, що зроблена з тканини та ниток шляхом
намотування. Це один із найдавніших символів. Лялька-мотанка (або вузликова лялька) є прадавнім сакральним оберегом.
Сакральний оберіг — це священний предмет або символ, покликаний захищати свого
власника і його оселю від бід, приносити в дім щастя і статок. Перша лялька-мотанка була виготовлена понад 5 тисяч років.
Кожна матір робила для своєї дитини
ляльку, щоб та гралась. Коли ж
ляльку власноруч робила дитина, то вважала цю ляльку своїм товаришем і порадником..
2. Перегляд
уривку із фільму. Знайомство із творчістю Л. Щербань із Опішні. Полтавська іграшка, це унікальне явище нашої культури.
- Як же зробити
ляльку-мотанку?
Її виготовлення
— це найважливіший момент процесу створення ляльки-мотанки. Зі світлими
думками, у спокої потрібно братися до роботи. Забути про все, сконцентруватися
на процесі творення.( Звучать пісні у виконанні А. Матвієнко « Дивна квітка» та
Ілларії « Засинай»).
3.
Фізкультхвилинка.
4. Практична
робота
- Змотуємо спіраль — символ безкінечності
буття і вічності, покриваючи її клаптиком тканини, вкладаємо свої думки й
наміри.
- Потім голівку
обмотують ниткою, яку викладають у формі хреста. Хрест тут є й оберегом —
символом Сонця, життя і нових починань, і символізує саму
людину, гармонію її персонального фізичного світу (горизонталь) і духовного
(вертикаль). І обов'язково вузлова лялька мотається за рухом сонця — тоді вона
принесе вдачу та щастя. Коли голівка
готова, нарікаємо майбутню ляльку тим іменем, яке
символізуватиме її призначення.
- Далі з
валиків тканини робимо тулуб.
- Після того
ляльку вдягають . Потужну
захисну силу мають ляльки, виготовлені з натурального конопляного полотна — це
універсальний родинний оберіг від нещастя і хвороб.
- Зав’язуємо хусточку.
5. Презентація
. Демонстрація виконаних робіт.
Гра "Пізнання себе"
направлена на пізнання себе, власного "Я".
Тримаючи ляльку в руках, показувати
на кожну частину і висловити свої думки, мрії, емоції, прагнення.
1.
Голова – " Я люблю думати
про…".
2.
Обличчя – "Я люблю говорити
про…".
3.
Голова – "Я люблю слухати
про…".
4. Тіло (центр, ось) – "Я люблю
мріяти (відчувати, хвилюватись) про…".
ІV. Підсумок уроку.
Підведення підсумків (рефлексія) уроку.
-Що таке лялька-мотанка?
- Для чого її
створювали?
- Які
матеріали використовували для виготовлення
ляльки-мотанки?
Немає коментарів:
Дописати коментар