Година спілкування з елементами тренінгу "Світ наших
емоцій"
Мета:
ознайомити учнів із світом позитивних і негативних емоцій, вчити дітей
керувати своїми емоціями з метою зміцнення
свого здоровя, формувати
бажання виявляти позитивні емоції, вчити
розпізнавати почуття під час
спілкування з іншими людьми.
Обладнання: мультимедійна презентація, картинки із зображенням емоцій,
вислови видатних людей, малюнки, смайлики, кольорові
олівці.
Хід заняття
І.
Емоційне налаштування. Гра «Компліменти»
Зробити комплімент - це значить назвати людину приємним словом, похвалити за щось добре. Зробимо комплімент сусіду по парті. Не забувайте, що компліменти робляться з посмішкою.
(Діти говорять один одному компліменти)
Отже, ви мені посміхнулися, значить, ми
друзі. Не забувайте робити компліменти мамі, татусеві, братикам, сестричкам і
всім друзям. Тоді всім
приємно.
ІІ. Повідомлення теми та мети заняття.
1. Вступне слово вчителя.
Сьогодні, ми поговоримо про світ наших емоцій, дізнаємось, що таке емоції, види емоцій, навчимось контролювати наші емоції. Ви буваєте веселими і сумними, роздратованими, лагідними і спокійними. (СлайдІ)
Емоції у перекладі з латинської означає
хвилювання. Почуття гніву, печалі, радощів - це емоції. (Слайд ІІ)
Емоції допомагають вам спілкуватись з
людьми, проявляти власні риси характеру, розуміти почуття і поведінку інших,
співчувати їхнім радощам і горю.(Слайд ІІІ)
2.
Гра "Мікрофон"
У нас в гостях журналісти, вони візьмуть у вас інтерв’ю для шкільної газети "Школярик".
Запитання журналістів.
· Ви отримали подарунок, ви відчули … ( радість) – це ,на вашу думку яка емоція?
( позитивна)
·
Вас обнімає мама. Що ви
відчуваєте до мами?
·
Бабуся заходить у кімнату
і говорить:
- Збирайся, Колю, зараз ми з тобою підемо до зоопарку.
- Як ви думаєте, які емоції відчував Коля?
- Пригадайте, чи були у вас несподівані радощі. Хто вам їх дарува
(Відповіді
дітей)
· Ви посварились зі своїм кращим другом. Ви відчуваєте….
(Відповіді дітей)
Гнів
– це негативна емоція.
·
Коли ви відчували страх? (Відповіді дітей)
Закінчіть речення: " Я гніваюсь,
коли ..."
« Мені
страшно…»
3.Створення «Асоціативного куща» ( Слайд ІV)
Емоції бувають:
ПОЗИТИВНІ
НЕГАТИВНІ
Захоплення
Страх
Радість
Гнів
Любов
Депресія
Здивування
Переляк
4.Гра «Створити емоцію».
Як
ви гадаєте, за допомогою чого можна проявити свої емоції? (Відповіді дітей)
(Слайд V,
VІ, VІІ)
За допомогою жестів, міміки ,голосу показати свої емоції. Завдання присутніх - назвати цю емоцію і проговорити ситуацію з життя, коли вона виникає. На кожній картці написано один із поданих девізів:
«Усміхайся мені»
«Будь похмурим»
«Підбадьорюй мене»
«Пожалій мене»
«Злись на мене»
5.Слово вчителя. ( Слайд
VІІІ,
ІX)
Здавна було відомо, що емоції впливають на
наше здоров’я.
Коли нас супроводжують позитивні емоції, то це сприяє зміцненню імунітету, а коли у нас міцний імунітет, то ми не
хводіємо, тобто вони корисні для нас. А коли негативні - поганий настрій, гнів,
злість, то це призводить до різноманітних захворювань.
-Як
ви гадаєте, які наслідки впливу негативних емоцій на людину?
• Якщо
людина сумує, нудьгує – вона часто хворіє, швидко втомлюється, може впасти у
депресію.
• Якщо
людина заздрить іншій людині – вона може почати ненавидіти всіх і втратити
друзів.
• Якщо
людина часто відчуває тривогу – у неї може порушитися сон, апетити, режим дня.
• Якщо
людина роздратована, нестримана – вона може спровокувати конфлікт або розпочати
сварку.
6.
Фізкультхвилинка.
Вправа
на саморегуляцію «Візьми себе в руки » Як
тільки відчуєш, що неспокійний, хочеться кого-небудь стукнути. Є досить простий
спосіб довести собі свою силу: обхвати долонями лікті й сильно притиснути руки
до грудей - це поза стриманої людини.
«Скинь
втому»
Стань, широко розставивши ноги, трохи
зігни їх у колінах, нахились і вільно опусти руки, розправ пальці, схили голову
до грудей, напіввідкрий рота. Похитайся в різні боки. Різко тряхни головою,
ногами, тілом. Ти знявв втому!
-Яким способом людина може уникати надлишку емоцій?
Навчитися контролювати сильні емоції.
А допоможуть уникнути «стресу для нервової системи» наступні
поради: Сьогодні тобі не щастить.
Настрій поганий. Як учинити? ( Відповіді
дітей)
-Намагатися
пригадати щось приємне.
-Перед
дзеркалом зробити веселу гримасу.
-Послухати
музику.
-Заспівати,
станцювати.
-Намалювати
карикатуру.
-Умитися
- змити поганий настрій.
-Проспівати
своє ім'я в пестливій формі - Наталочка, Натуся.
-Головне
- переконати себе, що як візьмешся до якоїсь справи, на душі полегшає.
-Турбота
про домашнього улюбленця.
7.
Гра «Дзеркало»
Одна половина дітей -" дзеркала", інші - діти. Діти показують рухи, дзеркала -відображають їхні рухи та емоції.
Обладнання: набір завдань для кожної групу.
Хід вправи
Пропоную дітям:
насупитись, як осіння хмара,
сердита людина, зла чарівниця;
посміхнутись, як кіт на сонці,
саме сонце,
як хитра лисиця,
як весела дитина, побачивши диво;
позлитись,
як дитина, в якої забрали телефон,
два барани на мосту,
як людина, яку вдарили;
злякатись, як дитина, яка загубилася в
лісі,
заєць, що побачив
вовка,
кошеня, на яке
гавкає собака;
стомився турист,
який зняв важкий рюкзак,
дитина, яка багато працювала і
допомагала мамі.
9.
Прийом «Історія за малюнком» Завдання для “письменників“: скласти маленькі казочки за
малюнками (про котика-забіяку,
котика-плаксу, котика-злюку).
ІІІ.
Закріплення. Рефлексія.
1.
Прийом «Кольорові емоції»
Розфарбувати кола – передати емоційний
стан людини, яка:
- плаче; - перелякалася; - хворіє;
- отримала похвалу; - бешкетує;
- перемогла у змаганнях;
- зустрілася з найкращим другом.
2.Вправа
“Мій словничок емоцій“.
У кожної пари учнів на столах папір. Намалювати свої емоції від уроку.
-Який у вас настрій після нашого спілкування?( Відповіді дітей)
- Створіть настрій уроку, емоції, що у вас виникли, смайликом.
( Створити смайлик із деталей).
-Що цікавого із сьогоднішнього заняття розповісте батькам, товаришам?